Merhaba;

Samimi olmam gerekirse, pandemi öncesinde, online alışveriş, yoğun olarak yaptığım bir işlem değildi. Pandemi süreciyle birlikte, bir baktım ki, herşeyi “online” almaya başlamışım. Hayatımızda “online” alışverişler arttıkça, lojistik firmalarının etkin ve kaliteli çalışmalarının ne kadar da gerekli olduğunu farkettim. Zamanında ve doğru teslimat, profesyonel imaj, ilgi ve görgünün de benim değerlendirmelerimde ne kadar etkili olduğunu gözlemledim.

Çok uluslu paket teslimatı ve tedarik zinciri yönetimi şirketinde Couchbase ile başarıyla gerçekleştirilen kullanım durumlarını inceleme fırsatı buldum ve elbette çok etkilendim. Yazımda ilgi çekici ve faydalı bulduğum  bu kullanım senaryolarından bahsetmek istedim.

Daha önce Couchbase ile ilgili yazdığım yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.linkedin.com/pulse/veritabanlar%C4%B1-b%C3%B6l%C3%BCm-4-sarav-asiye-yigit/

Couchbase, müşteri katılımı/etkileşimi, belge odaklı vakalar, mikro hizmetler için çevik platform, yüksek kullanılabilirlik / aktif-aktif mimari, oturum yönetimi, olay işleme gibi pek çok senaryoda kullanılmaktadır.

Ilgili lojistik firmasında, Couchbase ile çalışan 30 üretim uygulaması mevcut. 6.5 milyarın üzerinde belge, coğrafi olarak çoğaltılmış durumda. Sıkıştırılmış 94 TB veri mevcut. Saniyede 125,000 işlem yapılmaktadır ve 100’ün üzerinde “Couchbase node”u mevcuttur.

Müşteri katılımı/etkileşimi senaryosunda, paketlerin ve gönderilerin tüm yaşam döngüsüne ilişkin görünürlük sağlanması gerekmektedir. Panolar ve uyarılar aracılığıyla göndericilere, alıcılara ve her boyuttaki diğer müşteri türlerine eyleme dönüştürülebilir akıl sunabilirsiniz.

Müşterinin işlem geçmişini görüntülemesine, olasılık senaryosunu uygulamasına ve bilinçli kararlar almasına olanak sağlayabilirsiniz. Bu senaryoda, Couchbase, kalıcı elastik önbellek olarak kullanılmaktadır. Bu sayede, sık ulaşılan verileri, mikro saniye hızında sunabilirsiniz. Couchbase’in HTAP (Hibrit İşlemsel-Analitik İşleme) özellikleri, yanıt verme düzeylerinde yüksek performans sağlar.

Belgeye yönelik ihtiyaçlar olmaz ise olmazlarımızın arasındadır. İş bilgilerini tutarlı bir küme olarak yönetebilmeli ve erişebilmeliyiz. Örneğin, müşteri profilleri, adresler ve konum profilleri, BT varlıklarının özellikleri bahsettiğim iş bilgileri olarak sıralanabilir. Tutarlı iş bilgileri kümeleri, Couchbase’in sunduğu belge odaklı model ile doğal bir uyum içindedir. Bu durumlarda belge veri modeli, genellikle  geleneksel bir ilişkisel modelden çok daha basittir ve bu senaryoya daha fazla uyumludur. Elbette şema esnekliği ve uyarlanabilirlik, iş çevikliğine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Mikro hizmetler bizim vazgeçilmezlerimizin arasına çoktan girmiş bulunuyor. Gantek olarak, Red Hat OCP yapılarıyla da yoğun çalışıyoruz. Mikro hizmet tabanlı mimarilerin ilkelerinden biri, uygulama ayrıntılarını gizleyebilmektir. Bu, her hizmetin, diğer hizmetlerden bağımsız olarak gelişimine izin verecek şekilde kendi verilerini kontrol etmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Couchbase bu konuda nasıl yardımcı oluyor? Couchbase tarafından sunulan “key prefix”, “bucket”, ve “cluster” veri izolasyonu dereceleri bize bu konuda yardımcı oluyor. Couchbase’in sunduğu esnek şema desteği, CI/CD ardışık akışını büyük ölçüde basitleştirmektedir.

Işimizin kesintisiz olarak devamının ne derece önemli olduğunun farkındayız? Lojistik firmaları için bu ihtiyaç daha da kaçınılmazdır. Yüksek kullanılabilirlik ve aktif-aktif mimarilerin etkin bir şekilde çalışması zaruridir. Kullanılabilirlik alanlarında (“availability zones”) ve bölgeler arasında coğrafi olarak dağıtılmış yapılarda kurtarma sürelerini azaltmamız çok kritiktir. Couchbase, vBucket çoğaltma özelliği sayesinde, bir “node”un hata vermesi durumunda hızlı kurtarma sağlayabilmektedir. Bu yapı kendi veri merkezimizde ve elbette genel bulutta da kullanılabilir. “Couchbase cluster”, bir kullanılabilirlik alanı hatasına karşı koruma sağlamak için belirli bir bölgedeki birden çok kullanılabilirlik alanına yayılabilir. Couchbase XDCR, coğrafi olarak uzak veri merkezleri veya bölgelerde çok yönlü çoğaltmayı desteklediği gibi çakışmaların çözümü için gerekli algoritma ve modelleri de kendi bünyesinde barındırır.

Olay işleme uygulamaları, genellikle birden çok gelen veri akışıyla ilgilenir ve bir nesnenin durumunu sorgulamak ve olayın ticari anlamını yorumlamak için bir veritabanı araması gerektirir. Pek çok kaynaktan zamanında gelen veri akışları, milisaniyenin altında cevap süresi ihtiyaçları, veritabanı performansına yüksek talepler getirir. Couchbase bu senaryoda nasıl yardımcı oluyor? Couchbase’in bellek öncelikli mimarisi, anahtar/değer operasyonları için milisaniyenin altındaki yanıt süresi gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar. Yatay ölçeklenebilirliği sayesinde, sürekli artan iş taleplerini karşılamaya imkan sağlar.

Oturum yönetimini etkin bir şekilde yönetmemiz gerekmektedir. “12-factor” gibi buluta-hazır uygulama metodolojileri, durumsuz süreçleri “stateless” gerektirmektedir. Web uygulamalarında, oturumun durumunu izlememiz gerekecektir. Endüstride oturum ile ilgili durum bilgisini tutmak için elastik önbellekler ve veritabanları kullanılmaktadır. Oturumun durumu genellikle kısa ömürlüdür. Bu konuda Couchbase nasıl yardımcı oluyor?

Couchbase, “ephemeral buckets” özelliği sayesinde,  yüksek performanslı, esnek ve dayanıklı oturum önbelleği için bir platform sağlamaktadır. Elbette isteğe bağlı olarak, “persistent buckets”lar aynı amaç için kullanılabilir (kalıcılık gerekiyorsa). Bu yapıyı kullansanız bile, Couchbase’in bellek öncelikli mimarisi nedeniyle performansa etkisi ya hiç yoktur ya da ihmal edilebilir seviyededir.

Bu senaryoların kullanıldığı firmanın büyüklüğünden bahsetmek isterim. 220’den fazla ülkede mevcut. 120,000’den fazla araca sahip. Mobil cihazların günlük kullanımı 137,000’den fazla. Günde ortalama İzleme istekleri 211 milyondan fazla. Yoğun zamanlarda bu değer 400 milyonlara dayanıyor.

Aşağıda, bir Couchbase”cluster”ın, erişilebilirlik alanlarına ne şekilde yayıldığını görebiliriz.

No alt text provided for this image

Aşağıda ise, Couchbase’i “staging” veritabanı olarak kullanma örneğini görebilirsiniz. İlgili mimari, tüm çözümün kullanılabilirliğini iyileştirmektedir.

No alt text provided for this image

Daha etkin, daha çevik ve daha hatasız iş yapış şekillerimize derinden etki eden Couchbase’in modern, yeni teknolojilere kolay uyarlanabilir özellikleri, farklılığımızı ortaya koymamızda bize geniş bir alan sunuyor.

Sarav Asiye Yiğit – 20 Haziran 2021 – Pazar