Preloader

MAKALELER

DOKÜMANLAR

Oracle sunucu gamı 4 ana başlıktan oluşmaktadır: x86 sunucular, Netra sunucular, bütünleşik sistemler (“Engineered System”) ve SPARC sunucular.

Oracle Private Cloud Appliance (PCA), pek çok uygulamanın ve iş yükünün çalıştırılabilmesi için gerekli hesaplama gücünü, network gereksinimlerini, depolama birimi ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamak için donanım ve yazılımın bir mühendislik zekasıyla entegre edildiği yakınsak (“Converged”) bir sistem mimarisidir. Bu mimari üzerinde Linux, Oracle Solaris veya Microsoft
Windows işletim sistemleri çalışabilir.

Oracle’ın SPARC T-Seri sunucuları için enterprise seviyede sanallaştırma özellikleri sunar. Windows işletim sistemleri çalışabilir.

Oracle VM_SPARC_LDOM Practice

Kullanıcı Yönetimi – Kullanıcı Hesapları
• “user name”
• “password”
• “user’s home directory”
• “user’s login shell”
• “user’s initialization files”

Cluster, iki veya daha fazla farklı sunucunun uyumlu bir birim olarak gruplanması şeklinde tanımlanabilir.

Oracle Solaris Container, Solaris Resource Manager ve Oracle Solaris Zone’lar ile birlikte kaynak paylaşımının da sağlanabildiği sanallaştırma ortamları sunar.
Yazılımsal bölümleme olarak sanallaştırma ortamı sağlar. Zone ise sanallaştırılmış bir işletim sistemidir.

SR-IOV, “Single root I/O Virtualization” nın baş harflerinden oluşur.

Fiziksel fonksiyon (“physical function”) olarak tanımlanan tek bir I/O kaynağı pek çok sanal makine tarafından paylaşılabilir. Paylaşılan cihaz/aygıt, sanal makineye adanmış bir kaynak sağlar. Bu şekilde yapılan paylaşımda, her bir sanal makine tek bir kaynağa erişim sağlar. Bu nedenle, SR-IOV fonksiyonu kullanılabilir hale getirilen bir PCIe aygıtı, örneğin bir Ethernet portu, her birinin kendine ait PCIe konfigürasyonu olan ayrı ve çoklu yapılar olarak görünürler.

“Fencing” modül
– “cluster” içerisinde olan her sistem vxfen kernel modülünü çalıştırır. Bu modül, fencing modül olarak isimlendirilir. Bu modül, üyelik değişiminde üyelik hakemliği mekanizması sayesinde doğru üyelere karar verir. Bu hedef aşağıdaki
adımlarla aşılır.

“UFS COPY ON WRITE SNAPSHOT” sayesinde ufs dosya sistemlerinin “online” yedeği alınabilir.
Bu özellik sayesinde dosya sistemi “mount” konumundayken ve sistem
“multi-user mode” durumundayken yedek alınabilir.

“Network” üzerinden erişilebilen kullanıcılar, uygulamalar, dosyalar, yazıcılar ve diğer kaynaklar özel bir veritabanı olan “Dizin” yapısıyla ifade edilirler.

“Veritas Storage Foundation” ürünleri üç farklı içerik ile kurulabilir:
Veritas Storage Basic
Veritas Storage Foundation (Standart & Enterprise)
Veritas Storage Foundation High Availability (Standart & Enterprise)

NetBackup 7.1 Enterprise Server kurulumu.

Bir NetBackup Domain’de oluşturulan yedekler başka NetBackup domain’lerde olan depolama cihazlarına kopyalanabilir. Bu prosess “remote” master sunucuya
“duplikasyon” olarak isimlendirilir.

Paylaş :