Merhaba,

Dijital dönüşümsüz bir Bilgi Teknolojisi yapısını artık düşünemeyeceğimiz yeni teknoloji çağında, monolitik uygulamalarımızı mikro servis yapılarına dönüştürmek için güçlü, güvenilir, fonksiyonlu bir DevSecOps platformuna ihtiyacımız vardır.

Bu bağlamda, GitLab’in piyasada mevcut olan DevSecOps platformları arasında en kapsamlısı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Yazılımın teslim edilmesi süreçlerindeki akışkanlık üzerinde sağladığı bütüncül bir bakış açısıyla pek çok farklı yazılıma, teknolojiye ihtiyaç duymadan süreçlerimizi daha kolay yönetebileceğimiz gibi, verimliliği artırarak dijital dönüşüm serüvenimizi daha yönetilebilir ve başarılı hale getirecektir.

Özellikle GitLab Ultimate ile teslimat süreçlerimizde optimizasyon ve hız sağlamakla birlikte, olmaz ise olmazlarımız olan, öncelikleri, güvenliği, riski, uyumluluğu da uçtan uca sağlamış olacağız.

DevOps süreçlerimizde aşamalarımızı, planlama (plan), oluşturma (create), doğrulama (verify), paketleme (package), güvenlik (secure), sürümleme (release), konfigürasyon (configure), izleme (monitor), yönetmek (govern) olarak ifade etmek mümkün. Bir çözüm seçeceğimiz zaman tüm bu aşamalardaki başarısına dikkat ederek seçim yapmamız doğru bir yaklaşım olur.

GitLab’in SaaS opsiyonu olduğu gibi kendinizin yöneteceği “on-prem” opsiyonu da mevcut. Ultimate lisans türü, güvenliğin vazgeçilmesi imkansız bir gereklilik olduğu gerçeğini dikkate alarak, çözüme, gelişmiş güvenlik yeteneklerini, güvenlik risklerini azaltma, uyumluluk, portföy yönetimi, değer akış yönetimi özelliklerini eklemektedir. Dikkat çekici diğer bir özellik, sistemle etkileşimi az olan kullanıcılar için lisans kullanımında optimizasyon sağlamak amacıyla ücretsiz konuk kullanıcı lisanslarına izin vermektedir.

Hepimizin kabul edeceği gibi, DevSecOps süreçlerimizde, takımlar arası bilgi geçişinin atomik olması son derece elzemdir, elbette yine, sayısız açık kaynakla ekipleri boğmadan süreçleri en verimli ve kaliteli şekilde ilerletmek başarımız için şarttır. GitLab Ultimate, ölçeklenebilir birleşik bir arabirim sağlayarak kullandığımız araç sayısını azaltırken, ekipler arasındaki bilgi akışını optimum düzeyde sağlayarak işbirliğini güçlendirir.

GitLab Ultimate’in sağladığı Uçtan uca Değer Akışı Yönetimi (Value Stream Management) ve Portföy Yönetimi (Portfolio Management) sayesinde, projeler arasında daha fazla görünürlük ve şeffaflık sağlayabiliriz. Bu sayede  darboğazları çevik bir şekilde tespit edip ortadan kaldırabilir ve ürünleri daha hızlı sunmak için önümüzdeki engelleri kaldırabiliriz.

GitLab Ultimate’in yerleşik olarak içinde barındırdığı güvenlik testi, uyumluluk, önleyici güvenlik özellikleriyle bulut tabanlı uygulamalarımız için güvenlik risklerini yönetebilir ve mevzuat uyumluluğunu kolayca sağlayabiliriz.

GitLab Ultimate’i kullanan firmalara baktığımızda, HackerOne’nın, GitLab’ın entegre güvenliği sayesinde 5 kat daha hızlı dağıtım yapabildiğini görüyoruz. Her geliştirme mühendisinin haftalık dört saatini kazanıp, projelerin daha hızlı ve başarılı piyasaya sunulmasını sağlıyorlar. Yani farklı araçları öğrenmeye boğmadan mühendisleri, yaptıkları işe odaklanmalarını tek bir birleşik platform ile sağlayabiliyorlar.

Diğer bir başarı hikayesi Zebra. Bilinmeyen 50 -75 arasındaki zaafiyeti GitLab ile keşfettiler. Üç farklı araç kullanmak yerine tek bir araç ile ihtiyaçlarını karşılayabildiler. Dağıtımlarını iki kat hızlandırdılar.

Başarı hikayelerinin detayına kaynakçaya eklediğim adresler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gantek’in kırk yıllık sektör tecrübesinin gücüyle yeni teknolojileri çok daha kolay içimize entegre edebilen çevik, dinamik ve yenilikçi kadromuzla GitLab konusunda her türlü danışmanlık, kurulum, entegrasyon, iyileştirme çalışmalarını yapabiliyoruz. Her türlü sorunuzu cevaplayabileceğimiz “online” veya yerinde ziyaret oturumları planlayabiliriz.

Sarav Asiye Yiğit – 10 Nisan 2023

Kaynakça

https://about.gitlab.com/direction/maturity/

https://about.gitlab.com/competition/

https://about.gitlab.com/pricing/ultimate/

https://about.gitlab.com/customers/hackerone/

https://about.gitlab.com/customers/thezebra/